forotan
19 بهمن 1401 - 11:36

فلسفه تأسیس دانشگاه رضوی تولید علوم انسانی اسلامی است

مشهد ـ رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: فلسفه وجودی این دانشگاه فراگیری دروس دانشگاهی در کنار دروس حوزوی، پژوهش و بررسی علوم اسلامی و نائل آمدن به علوم انسانی اسلامی بوده است.

ه گزارش آستان نیوز، آیت الله صادق آملی لاریجانی ضمن حضور در دانشگاه علوم اسلامی رضوی، با مسئولان و اعضای هیئت علمی دانشگاه دیدار و گفت وگو کرد و با اشاره به هسته اولیه تشکیل دانشگاه رضوی که متشکل از روحانیون فاضلی بودند که از حوزه به این مجموعه آمدند تا در کنار دروس حوزه به علوم دانشگاهی هم مجهز شوند، اظهار کرد: فلسفه وجودی این دانشگاه فراگیری دروس دانشگاهی در کنار دروس حوزوی، پژوهش و بررسی علوم اسلامی و نائل آمدن به علوم انسانی اسلامی بوده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: اگر چه آموختن این علوم در کنار هم تأثیر و تأثر دارد اما بدون تحقیق و پژوهش نمی‌توان به تولید علوم انسانی اسلامی رسید.

وی افزود: ابتدا باید ماهیت علوم، مفاهیم و مدعیات آن را بیاموزیم سپس دریابیم که مسیر تلاقی آن با علوم اسلامی کجاست تا با تحقیق و پژوهش بسیار به تولید علم بپردازیم.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: البته ارائه یک نظریه در باب ارتباط علوم دینی و معارفی با علوم انسانی برای تولید علوم انسانی اسلامی کافی نیست. به عنوان یک حوزوی نباید در علوم غربی فانی شویم بلکه باید مفاهیم آن‌ها را بشناسیم و با دانش اسلامی بسنجیم تا به مرحله تولید علم انسانی اسلامی برسیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: مجلس باید ارتباط خوبی با حوزه داشته باشد تا طرح‌ها و لایحه‌ها با نگاه اسلام شکل گرفته و قانونگذاری صورت بگیرد نه اینکه در شورای نگهبان به دلیل مخالفت با اسلام رد شود.

وی بیان کرد: گروه‌هایی در دانشگاه شکل بگیرد و در علومی مثل اقتصاد و روان شناسی و دیگر علوم انسانی غربی وارد شده و با نگاه اسلام در این زمینه‌ها سنجش انجام شود و نظریه اسلام را به دست آورده و مطرح کنند.

گفتنی است؛ حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد امامی، سرپرست دانشگاه علوم اسلامی رضوی در ابتدای این دیدار گزارشی از فعالیت‌ها و رویکردهای تحولی این دانشگاه ارائه کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1027189