forotan
14 آذر 1401 - 15:32

ردای پاییزی بر تن کاخ سعدآباد + تصاویر

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد مجموعه‌ای ۱۱۰ هکتاری در شمال شهر تهران است که توسط شاهان در دوره قاجار و دوره پهلوی، بنیان‌گذاری شد و گسترش یافت. زیبایی این کاخ با فرارسیدن فصل پاییز دو چندان شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ پادشاه فصل‌ها، پاییز، فصل عاشقی و رویاهای هزار رنگ، فصل باران‌های بی‌امان و زمین فرش‌شده با برگ‌های قرمز و زرد و نارنجی، برای اکثرمان یادآور خاطرات تلخ و شیرین بسیاری است. گویی، خاطرات روزهای پاییزی جایی در عمق جان آدمی رسوب کرده و به سادگی فراموش نمی‌شود.

"ماسوله زاگرس"؛ روستایی اصیل با رنگ و لعاب سنتی

کاخ‌سعدآباد دارای یکی از زیباترین جلوه‌های پاییز در تهران است. شاید هنوز خیلی از اهالی تهران از مجموعه کاخ سعدآباد دیدن نکرده باشند، جایی که می‌توان زیبایی‌های بی‌نظیر پاییز را در آنجا دید و لذت برد. این کاخ زیبا با وسعت 80 هکتاری دارای کاخ‌موزه‌ها و باغ بسیار زیبایی‌ست که با عشوه‌گری‌های پاییزی خود چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

گردشگری | توریسم , موزه‌های ایران , `پاییز ,

طبق اعلام روابط عمومی مجموعه فرهنگی‌تاریخی‌ کاخ سعدآباد، فعلاً تا چند روزی برگ‌های پاییزی درختان این باغ جمع‌آوری نمی‌شود تا فرصتی باشد برای بازدید علاقه‌مندان به طبیعت و گذراندن ساعاتی خوش در این مجموعه بی‌نظیر.

کاخ تاریخی سعدآباد مجموعه‌ای 110 هکتاری در شمال شهر تهران است که توسط شاهان در دوره قاجار و دوره پهلوی، بنیادگذاری شد و گسترش یافت. این مجموعه تاریخی دارای چند هکتار جنگل طبیعی، به همراه چندین کاخ، عمارت، موزه و ساختمان‌های متعدد، قنات‌ها، باغ‌ها، گلخانه‌ها و خیابان است که در ناحیه شمیران، در مجاورت دربند و در دامنه رشته‌کوه البرز ساخته شده‌است.

گردشگری | توریسم , موزه‌های ایران , `پاییز , گردشگری | توریسم , موزه‌های ایران , `پاییز ,

این مجموعه از شمال با کوه‌های البرز، از شرق با گلاب‌دره، از غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد. رودخانه جعفرآباد، از وسط محوطه کاخ می‌گذرد. میانگین دمای سالانه این منطقه 12.9 درجه سانتیگراد برآورد شده‌است و در ارتفاع 1650 تا 1800 متری از سطح دریا قرار دارد.

پس از انقلاب 1357 این مجموعه به شکل موزه درآمد و کاخ کنونی ریاست جمهوری در کنار این مجموعه قرار دارد. در حال حاضر چندین کاخ و ساختمان این مجموعه در اختیار نهاد ریاست‌ جمهوری ایران است.

مجموعه سعدآباد چهار دوره تاریخی قاجاریه، پهلوی اول و پهلوی دوم و پس از انقلاب ایران را سپری کرده‌است. این کاخ نیز در دوره قاجار بنا شد و سکونت‌گاه تابستانی (ییلاق) شاهان این سلسله بود.

گردشگری | توریسم , موزه‌های ایران , `پاییز ,

پس از کودتای 1299 و تصرف آن توسط خاندان پهلوی ساختمان‌های متعددی در آن ساخته شدند که بالغ بر 18 کاخ در ابعاد مختلف می‌شوند. هر یک از ساختمان‌ها محل سکونت یکی از افراد خاندان پهلوی بوده‌است. محمدرضا پهلوی نیز در دهه 1350 در این مکان سکنی گزید که در اوایل سلطنت او ساخت آن به پایان رسید.جدیدترین کاخ این مجموعه نیز کاخ "لیلا پهلوی" است که متعلق به کوچکترین دختر محمدرضا پهلوی بود و امروزه، "موزه آبکار" نام گرفته‌است.

گردشگری | توریسم , موزه‌های ایران , `پاییز , گردشگری | توریسم , موزه‌های ایران , `پاییز , گردشگری | توریسم , موزه‌های ایران , `پاییز , گردشگری | توریسم , موزه‌های ایران , `پاییز , گردشگری | توریسم , موزه‌های ایران , `پاییز ,

انتهای پیام/
منبع: تسنیم
شناسه خبر: 898232